Każda firma potrzebuje modelu do uruchomienia swojej działalności. Jeśli chodzi o internet to nie wygląda to tak, że firmy budują własne modele. Większość firm działających przez Internet korzysta z następujących modeli biznesowych: produkty, usługi profesjonalne, informacje biznesowe, zawód Internet, e-publishing, e-reklama.

Modele biznesowe w  internecie – wyjaśnienie sześciu sprawdzonych.

Produkty: Ten internetowy model biznesowy obejmuje artykuły spożywcze, sprzęt elektroniczny, książki, sprzęt komputerowy i oprogramowanie, AGD, biżuteria, itp. Firmy mogą już korzystać z marketingu bezpośredniego, który przedstawia produkt na właściwy rynek konsumentów. Przyjęcie tego modelu jest najtańszym sposobem komunikowania. Konsumenci mogą obejrzeć produkty przez strony internetowe firmy lub katalog on-line.  Koszt strony czy katalogu w Internecie to ułamek kosztu wydanego na drukowane katalogi.  Istotne jest to, aby pamiętać, że internet nie jest strategią biznesową. Jednakże, pomaga firmę sformułować w skuteczną strategię tak jak nikt inny jak Internet lub sprzedawcy online.

Profesjonalne usługi. Model ten zawiera profesjonalne usługi, takie jak usługi księgowych, konsultantów, architektów itp. Zastosowanie technologii zachęca firmę do opracowania usług innowacyjnych wspierających strategię o tym samym charakterze działalności.

Sektor usług reklamuje swoje usługi drogą elektroniczną, czyli przez Internet. Reklamowanie się przez Internet powoduje osiąganie globalnej publiczności czyli potencjalnych klientów. Łamiąc bariery geograficzne sektory usług może dzisiaj osiągać ogromny zysk i wzrost. Internet bezpośrednio dociera do przyszłościowej publiczność.

Informacje biznesowe. Ten model e-business jest dla tych, którzy gromadzą, tworzą i sprzedają wiedzę. Internet dał nowe miejsce dla tego rodzaju działalności. Dzisiaj ludzie korzystają z Internetu z wielu powodów, także bardzo często szukają informacji poprzez Internet. Wiele firm-prekursorów przyjęła dzisiaj te metody biznesowe i osiągnęła sukces. Istnieje wiele możliwości dla biznesu w erze cyfrowej. Biznes informacyjny jest jedną z możliwości, osiągającą wysokie zyski.

Kariera internetowa. Wielu ludzi zaczęło robić karierę w internecie. Ten model biznesowy obejmuje zawód grafika, projektantów stron internetowych i programistów, trenerów oprogramowania za pośrednictwem komunikatorów internetowych, specjalistów marketingu internetowego, itp. Kariera internetowa uważana jest za najszybciej rozwijający się biznes i wiele osób korzysta z tego  modelu biznesowego.

Wydawnictwa Elektroniczne. Dzisiaj ludzie mogą znaleźć najnowsze informacje, czasopisma i biuletyny w formie pliku PDF. W tym modelu biznesowym jakiekolwiek napisany materiał może zostać opublikowany w formie i przesłany na stronę internetową. Wersja online lub wydawnictwo elektroniczne osiąga wysokie zyski w porównaniu do wersji drukowanej gazety, czasopisma, biuletyny, itp. Istnieje wiele innowacyjnych sposobów, żeby firma mogła generować przychody z tego modelu biznesowego.

E-reklama: Elektroniczna reklama, model biznesowy, który rozwój stale rośnie. W tym modelu biznesowym firmy można po prostu sprzedać powierzchnię reklamową w sieci, co z kolei generuje wzajemne zrozumienie obu stron (reklamodawcy i wydawcy).

Reklamodawcy uzyskują dochód zamieszczając ogłoszenie na ich stronie a wydawcy elektroniczni  mają ruch na swojej stronie internetowej i / lub świadomości marki swojego (dla wydawców) produktu przez reklamy. To jest naprawdę wielki biznes i można zarabiać na sprzedaży powierzchni reklamowej strony internetowej lub wydawnictwa online..

Powyższy model biznesowy został przyjęty przez wiele firm i stworzył historię w tej erze cyfrowej. W ten sposób Internet stał się potężnym narzędziem dla firm do tworzenia nowych i innowacyjnych strategii biznesowych w celu utrzymania na rynku.