Na pewno łączy je to, że żeby z nich skorzystać musisz mieć przeglądarkę i stały dostęp do internetu.

A zaczęło się od stron internetowych…

Od początku występowania internetu występowały różnego rodzaju strony internetowe. Na początku były to statyczne HTML-e. Ich zadaniem było tylko i wyłącznie informowanie użytkowników o pewnych rzeczach. Treść stron internetowych nie zmieniała się. Miał na nią wpływ tylko jej twórca. Nie było na przykład takiej opcji, żeby dorzucić treść lub zdjęcie na stronę. Aplikacje desktopowe również nie są niczym nowym. Różniły się tym, że trzeba było je od podstaw zainstalować na pulpicie. Z upływem czasu, strony internetowe stawały się coraz bardziej elastyczne. Natomiast ich twórcy mieli coraz więcej wiedzy i umiejętności. W ten sposób można było przenosić coraz więcej procesów i funkcjonalności z klasycznej aplikacji do strony internetowej. Tak właśnie powstawały aplikacje internetowe lub aplikacje webowe. Ich zadaniem jest realizacja potrzeb docelowego odbiorcy, bez instalowania dodatkowego oprogramowania na komputerze.

Czym różnią się aplikacje webowe oraz strony internetowe, jeżeli chodzi o oczekiwania wobec nich?

Gdy tylko wejdzie się w internet, to od razu można zobaczyć, że strony internetowe są naprawdę różne. Takie posiadające tylko podstawowe funkcjonalności oraz bardzo rozbudowane. Jednak nadal strony internetowe pełnią głównie funkcję informacyjną. Mogą też do czegoś zachęcać, na przykład do wzięcia udziału w programie lojalnościowym. Wystarczy wpisać tę nazwę w wyszukiwarkę i od razu widzisz, z jak wieloma korzyściami łączy się bycie w tym programie. Strony internetowe to również portale z aktualnościami, blogi i strony internetowe. Korzystanie z nich nie wymaga od użytkowników żadnych działań. To raczej one im dostarczają, szukanych przez nich informacji.

Natomiast jeżeli chodzi o aplikacje webowe lub internetowe, to ich zadaniem jest nie tylko prezentowanie informacji, ale również gotowość do ich odebrania oraz przetworzenia. Aplikacje webowe są to wszystkie programy komputerowe umieszczone na serwerze, które za pośrednictwem połączenia internetowego mogą wymieniać dane pomiędzy siecią komputerową, a hostem użytkownika komputera przez przeglądarkę internetową.

Gdy otwierasz jakiś konkretny adres w przeglądarce internetowej, to pewnie w pierwszej chwili nie wiesz, dokładnie, co to jest. Jak odróżnić aplikację webową od strony internetowej? Gdy na stronie www nie ma okna logowania, to najprawdopodobniej jest to strona internetowa. Na pewno aplikacjami webowymi są wszystkie media społecznościowe (Facebook, Instagram, Twitter), skrzynki pocztowe (nGmail) lub bardziej rozbudowane aplikacje użytkowe jak Trello czy Slack.

Strona internetowa służy tylko i wyłącznie do informowania

Jeżeli Twoim najważniejszym celem jest przekazanie odbiorcom pewnych informacji i ich zadaniem jest tylko ich bierne odbieranie, to możesz mieć zwykłą stronę internetową. Natomiast aplikacje webowe służą do zachęcania do podjęcia jakiejś interakcji przez użytkownika (call to action).