Dla większości osób korzystających z internetu pojęcie adresu IP jest mało zrozumiałe. Niewiele osób wie co tak naprawdę kryje się za tym pojęciem, jakie są funkcje adresu IP i skąd on się bierze. Co warto wiedzieć o adresach IP? Dlaczego adres IP jest taki ważny i gdzie go znaleźć? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

Definicja

Zacznijmy od początku – co to w ogóle jest? Adres IP to unikalny numer identyfikacyjny komputera lub innego urządzenia (chociażby drukarki) podłączonego do sieci. Numer ten składa się z 4 liczb z zakresu od 0 do 255, rozdzielonych za pomocą kropek (dla przykładu: 192.168.1.1).

Urządzenie podłączone do sieci posiada jeden z dwóch typów adresów – statyczny lub dynamiczny. Dynamiczny adres IP to taki, który zmienia się przy każdym kolejnym połączeniu z internetem. Oznacza to, że urządzenie za każdym razem ma inny adres. Statyczny adres IP jest natomiast stały przy każdym połączeniu, przypisany do konkretnego urządzenia.

Numer IP jest i musi być unikalny. Wystąpienie dwóch takich samych numerów w obrębie jednej sieci wywołuje konflikt adresów, który uniemożliwia korzystanie z internetu.

Adres publiczny i prywatny

Była już mowa o adresach statycznych i dynamicznych. Istnieje jednak jeszcze inny podział adresów. Są to adresy publiczne oraz prywatne. Publiczny adres IP jest przydzielany przez dostawcę internetu. Służy on jako identyfikator na zewnątrz, natomiast prywatny adres IP służy do identyfikacji naszych urządzeń wewnątrz sieci domowej bądź firmowej.

Klasy adresów IP

Mówiąc o adresach IP nie można pominąć zagadnienia klas adresów. Każda klasa posiada określoną maksymalną ilość sieci oraz hostów. Możemy wymienić:

  • Klasę A – przystosowaną do obsługi dużych, rozległych sieci. Maksymalna ich liczba to 127, a każda z nich może obsłużyć do 16 777 214 hostów. Adresy z tej klasy mieszczą się w zakresie od 1.0.0.1 do 127.255.255.254
  • Klasę B – klasa obsługująca sieci dużej i średniej wielkości, z maksymalną liczbą 16 384 sieci i 65 534 hostów. Zakres adresów w Klasie B od 128.0.0.0 do 191.255.255.254
  • Klasę C – ta klasa stworzona jest dla dużej ilości małych sieci, o czym świadczy ich maksymalna liczba – 2 097 150. Sieć obsługuje do 254 hostów, a adresy mieszczą się w zakresie od 192.0.0.0 do 223.255.255.254
  • Klasę D – przeznaczona wyłącznie do transmisji grupowej, adresy od 224.0.0.0 do 239.255.255.254
  • Klasę E – adresy zarezerwowane do celów badawczych lub przyszłego wykorzystania. Zakres od 240.0.0.0 do 255.255.255.255

Gdzie jest mój adres IP?

Gdzie w takim razie można znaleźć swój numer IP? Jeśli chodzi o adres prywatny to metod jest kilka. W Systemie Windows uruchamiamy wiersz poleceń i wpisujemy komendę ipconfig. W jednej z linijek będzie podany nasz lokalny adres IP. Inną możliwością jest wejście w centrum sieci i udostępniania, jedną z opcji znajdującą się w panelu sterowania. Po wybraniu sieci i wejściu w szczegóły powinno pojawić się okno, w którym ukazany będzie m.in. adres IP.

Z adresem publicznym sprawa wygląda inaczej – nie wszyscy operatorzy przydzielają takie adresy. Jedną z dostępnych metod sprawdzenia jest zalogowanie się do routera. Dane potrzebne do zalogowania (adres IP routera, login oraz hasło) zwykle umieszczane są na spodzie urządzenia. Po zalogowaniu, w sekcji WAN, odnaleźć można adres IP. Co ciekawe, istnieje szereg stron internetowych, które są w stanie ukazać nasz publiczny adres IP.

Adresy stron internetowych

Mało który zwykły użytkownik internetu wie czym jest DNS, za to każdy ma z nim styczność. Do korzystania ze stron internetowych konieczne jest podanie adresu. Każda strona posiada swój adres IP, dla przykładu: strona Google posiada numer 172.217.20.163. Gdyby nie DNS konieczne byłoby podawanie numeru za każdym razem kiedy chcemy się połączyć z daną stroną. Wynika to z faktu, że maszyna nie rozpoznaje nazw, a jedynie numery. Zapamiętanie adresów IP różnych stron www mogłoby stanowić spory problem, dlatego też stworzono Domain Name System, w skrócie DNS. Zadanie tego systemu jest proste – nazwa domeny jest przekształcana na numer IP. Dzięki temu komputer jest w stanie zrozumieć i wykonać polecenie.

Bez adresu IP nie byłoby możliwe korzystanie z internetu. Trzeba zdawać sobie sprawę z faktu, że wszystko co robimy w sieci wymaga ujawnienia naszego numeru. Bez tego uzyskanie połączenia byłoby niemożliwe. Oznacza to, że każde działanie pozostawia ślad, a ten ślad dla osoby wtajemniczonej stanowi wskazówkę kto, kiedy i gdzie łączył się z siecią.