Czy darmowy hosting spełni nasze oczekiwania?

Najprawdopodobniej nie. Jedyne co zyskamy to oszczędność w swoim portfelu, ale czy tak naprawdę o to chodzi jeśli budujemy swoją stronę internetową? Zacznijmy od tego co to jest hosting, z czym się wiąże i co trzeba wziąć pod uwagę. Przyjrzenie się szczegółom oferty jakie proponują nam firmy hostingowe jest koniecznością, aby zyskać stronę poprawnie funkcjonującą.

Hosting jest związany z udostępnienie wolnego miejsca w komputerze połączonym z Internetem, który właśnie stanowi serwer.

I tu trzeba postawić na jakość wybranej usług, niezależnie czy chodzi o hosting dla firm, czy też dotyczy to strony internetowej, którą tworzymy raczej na własny użytek. Profesjonalny hosting zagwarantuje nam, że zainwestowane pieniądze przyniosą efekt w postaci poprawnie działającej strony, dostępnej przez większość czasu podczas jej przeglądania. Nikt przecież nie chce doczekać sytuacji, a której strona stanie się niedostępna już w połowie dnia. Z hostingiem ściśle związane jest pojęcie uptime’u, który powinien być określony na poziomie nie mniejszym niż 99%. Oznacza to, że podczas przeglądania strony przez znaczną część czasu, w aż 99% przypadków będzie ona poprawnie działała. Jeśli firma deklarująca taką wartość, dostanie wiadomość, że jednak poprawność funkcjonowania strony jest na poziomie niższym niż zadeklarowana, pieniądze mogą zostać nam zwrócone.

Podczas wybierania oferty firm hostingowych, zwróćmy również uwagą na to, co planujemy zamieścić na swojej stronie. Każdy hosting związany jest z określonym limitem przestrzeni dyskowej. Zwykle wystarczy na jedynie 200MB natomiast jeśli na stronie planujemy naprawdę sporo zamieszać, może to być niewystarczający limit. Pytajmy więc osobę, która będzie dla nas tworzyła stronę o co powinniśmy zadbać. Interesować powinien nas ponadto transfer. Jest to ilość danych, które mogą zostać przesłane do Internauty. Przeważnie wartość transferu dla typowej strony WWW w miesiącu nie przekroczy 5GB, ale najbardziej bezpieczną wartością graniczną jest 10GB